כאשר אדם מתמודד עם מגבלה רפואית, הוא עשוי להיות זכאי למענקים או קצבאות מהביטוח הלאומי. גובה הסכומים משתנה בהתאם לחומרת המקרה אך גם בין האגפים השונים בביטוח הלאומי (נכות כללית, נכות מעבודה, נכות איבה).

כיצד תדעו איזו תביעה עליכם להגיש? נכות בביטוח לאומי יכולה להיבדק בשלושה מסלולים שונים בהתאם למקור המגבלה כדלקמן:

  • מסלול נכות כללית – מגבלה רפואית מגורם כללי אנושי.
  • מסלול נכות מעבודה – מגבלה רפואית שנוצרה בעקבות ובזמן העבודה.
  • מסלול נכות איבה – מגבלה רפואית שנוצרה במסגרת אירוע שהוגדר כפעולת איבה.

אם מצבכם לא נגרם בעקבות עבודה או פעולת איבה, תיבדקו במסלול ‘נכות כללית’.

קצבה זו ניתנת למי שלא יכול לעבוד ולהתפרנס בהיקף מלא, כלומר שיש ירידה של לפחות 50% ביכולת להתפרנס או להשתלב בעבודה בשוק החופשי. למעשה מהות הקצבה היא לסייע לאדם עם מוגבלות שאינו מסוגל או מתקשה להתפרנס מעבודה.

man with disability 900
pain in neck 800

אם כן מה הם התנאים לקבל קצבת נכות במסלול נכות כללית:

תנאי ראשון: גיל ותושבות
תושב/ת ישראל, גיל 18 שנים עד גיל פרישה (כיום נשים 62.4, גברים 67)

קטין גיל 16 – 18 עשוי להיות זכאי לקצבה, אם הוא היה “עובד קטין” בסמוך לפני שנגרם לו אי הכושר להשתכר.

תנאי שני: הכנסות מעבודה
אינך עובד או שהכנסתך כשכיר או כעצמאי נמוכה מ-60% מהשכר הממוצע, 6,331 ש”ח (החל מ- 01.01.2020).

*אישה נשואה שאינה עובדת, עשויה להיבדק כ’עקרת בית’ בתנאים מסוימים. 

תנאי שלישי: נכות רפואית
רופא מטעם הביטוח הלאומי קבע לך 60% נכות רפואית לפחות, או 40% לפחות במידה אחד הסעיפים הוא בגובה 25% לפחות.

תנאי רביעי: דרגת אי-כושר
נקבע שעקב נכותך אינך מסוגל לעבוד או יכולתך להשתכר ירדה ב-50% לפחות, ונקבעה לך דרגת אי כושר באחד מדרגות אלה: 60%, 65%, 74% או 100%.

שלבי בדיקת הזכאות:

  1. בדיקת תנאים מקדמיים – פקיד התביעות במחלקת נכות כללית יבדוק את הנתונים הבסיסיים הנדרשים לתביעה (תושבות, גיל, הכנסה מעבודה). במידה ותעמדו בתנאים תעברו לשלב הבא. במידה ולא, התביעה תידחה על הסף.
  2. וועדות רפואיות – לאחר בדיקת פקיד התביעות, תיבדקו ע”י רופאים שונים של הביטוח הלאומי, הם יקבעו את גובה אחוזי הנכות הרפואית. כל ליקוי רפואי יקבל אחוזי נכות משלו. במידה ותצברו סה”כ של 60% נכות או 40% כאשר אחד הסעיפים לפחות בגובה 25%, תעברו לשלב הבא (אסביר על אופן צבירת אחוזים בהמשך המאמר).
  3. וועדת כושר השתכרות – לאחר הוועדות הרפואיות תעברו וועדה אחרונה אשר תעשה ע”י עובדת סוציאלית במחלקת השיקום בביטוח הלאומי. היא תמליץ על גובה אחוזים לאבדן כושר עבודה באחת מהדרגות הקבועות: 60%, 65%, 74% או 100%.

מטרת הערכת כושר השתכרות היא לבחון האם ובאיזה היקף האדם יכול לעבוד בשוק החופשי עם הליקויים בשילוב מאפייניו האישיים (אסביר בהרחבה על אופן הערכת כושר ההשתכרות בהמשך המאמר).

כלומר בסופו של תהליך תקבלו שני סוגי אחוזי נכות:

א. אחוזי נכות רפואית – מידת המוגבלות / חולי.

ב. אחוזי אבדן כושר עבודה שמשמעותן גובה הקצבה (60%, 65%, 74% או 100%).

  1. שכלול המלצות מקצועיות – לאחר המלצות הרופא לאחוזי נכות רפואית, והמלצת העובדת הסוציאלית לאחוזי אבדן כושר, התיק יעבור להחלטה סופית שתעשה ע”י פקיד התביעות של הביטוח הלאומי. הוא זה שבסופו של יום יחליט על אחוזי הנכות הרפואית, זכאות לקצבה ותאריך תחילת הזכאות.

כיצד מחושבים אחוזי נכות רפואית?

“בכוונה הורידו לי 3% רק כדי לא להגיע ל40%!”. שמעתי את המשפט הזה כ”כ הרבה פעמים מהלך עבודתי! אסביר בקצרה כיצד סוכמים את אחוזי הנכות הרפואית ע”מ שלא תרגישו מרומים ותצליחו להיות בקיאים ככל הניתן בתיק שלכם.

הנחת היסוד הבסיסית היא: האדם הוא שלם = 100%.

כל סעיף ליקוי שבא אחרי הסעיף הראשון, יחושב מתוך האחוזים הנותרים לאחר הפחתתו מה100%.

לדוגמא:

סעיף גב – 20%

סעיף לב 10%

הטעות הנפוצה היא שאנשים מניחים ש 20%+10%=30%

כאשר סוכמים יחד אחוזים, שיטת החישוב נעשית למעשה באופן הבא:

20% הראשונים יופחתו מתוך ה100% ואז יוותרו 80%

ה10% הבאים יחושבו מתוך ה80% הנותרים 👈 דהיינו= 8%

כלומר: 20%+10%= יהיו סה”כ 28%

האחוזים הבאים יגזרו מתוך 72% הנותרים וכן הלאה.

לא משנה עם איזה סעיף מתחילים את החישוב, תמיד האחוזים הבאים יחושבו מתוך האחוזים הנותרים כך שתמיד נגיע לאותו סה”כ האחוזים.

painful knee 800

כיצד יבחן כושר העבודה בביטוח לאומי?

disabled man 1000

העובדת סוציאלית במחלקת השיקום בביטוח הלאומי, תבצע הערכה ביו-פסיכו-סוציאלית ליכולת של האדם להשתכר.

בהערכה זו ייבדק גילו של האדם, השכלתו, ניסיונו התעסוקתי וכן השלכות תפקודיות בעקבות המצב הרפואי (כגון: איסור הרמת משאות, עבודה בישיבה בלבד, וכד’).

זה הזמן שלכם לספר בפירוט ובהרחבה על הקשיים היומיומיים שלכם לעובדת הסוציאלית. לעיתים אין מספיק זמן לדבר בוועדות הרפואיות או שחשים מתח רב בוועדה, מה שמונע מכם לציין בהרחבה את הקשיים שלכם. ראו במפגש זה הזדמנות לדבר על הקשיים הרפואיים בפתיחות.

העובדת הסוציאלית תתחלל את המידע שתאסוף בפגישה זו ותיתן המלצה לפקיד התביעות האם האדם הזה יוכל להשתלב בעבודה. האם יידרש ממנו מאמץ בלתי סביר או שבשל השלכות תפקודיות, העדר ניסיון תעסוקתי או הכשרה מתאימה, הוא לא יוכל להשתלב בעבודה כלל.

חשוב לציין: כל מקרה נבחן לגופו! בבקשה אל תשוו בין מקרה למקרה. העובדת הסוציאלית מכניסה שיקולים רבים להמלצה לאבדן כושר עבודה. וכן זכרו, לעיתים המלצתה של העובדת הסוציאלית איננה מתקבלת ע”י פקיד תביעות אשר מחליט בסופו של דבר על תוצאות התביעה הסופיות.

לסיכום, תהליך התביעה לנכות כללית עשוי להיות ארוך. חשוב שתבינו כיצד הדברים נבדקים ומחושבים על מנת שתמקסמו את הסיכויים שלכם לקבלת הזכויות שלכם.

בתהליך הליווי שלי, בבואנו להגיש תביעה לנכות כללית נחשוב יחד על כל הבעיות הרפואיות שלכם, נגבה אותם במסמכים רפואיים בשפה של ביטוח לאומי. אגיש עבורכם תביעה מסודרת תוך ליווי צמוד וזמין עד לקבלת מלוא הזכויות שלכם.

Messenger
Email
WhatsApp
Phone
Messenger
WhatsApp
Phone
Email
גלילה למעלה
דילוג לתוכן